Poszukujesz wiedzy o tym, jak założyć ogród oraz profesjonalnej pomocy w jego aranżacji? Chcesz mieć ogród wzdłuż ogrodzenia, ogród angielski lub japoński, albo zwykłą rabatę z rododendronami? Może potrzebujesz projektu ogrodu, albo już masz pewną koncepcję i chcesz sprawdzić, jaki będzie przybliżony efekt finalny przed realizacją?
To świetnie! Bo nie ważne co Ciebie tu sprowadza. W artykule dowiesz się absolutnych podstaw od czego zacząć zakładanie ogrodu każdego rodzaju. A jeśli potrzebujesz projektu ogrodu, to opowiem też o firmie, która nie tylko zrobi Ci dobry projekt, ale również przygotuje dla Ciebie realistyczną wizualizację Twojego ogrodu, nie biorąc za to taczki pieniędzy, oszczędzając jednocześnie Twoje nerwy i czas.
Artykuł zawiera lokowanie usługi oraz jej prezentację.
Spis treści:
- Od czego zacząć zakładanie ogrodu? – Proste porady dla samodzielnych
- Jak zrobić rabatę na trawniku? – Kilka szybkich porad
- Dlaczego czasem nie warto projektować ogrodu samodzielnie? – Przestroga dla zbyt oszczędnych
- Jak w aranżacji ogrodu może Ci pomóc profesjonalna firma?
- Aranżacja ogrodow – Jaki jest jej koszt zapytasz?
Od czego zacząć zakładanie ogrodu? – Proste porady dla samodzielnych
Przedstawię Ci krok po kroku od czego zacząć zakładnie ogrodu i będą to porady uniwersalne. Bez względu na rodzaj ogrodu, to są absolutne podstawy! Ten poradnik jest również uzupełniony osobistymi doświadczeniami, które zebrałem na przestrzeni lat, a z których teraz możesz wyciągnąć garść wartościowej wiedzy dla siebie.
Przygotuj plan ogrodu
Na początku potrzebny Ci będzie plan ogrodu, który możesz wykonać samodzielnie domowym sposobem albo zlecić jego wykonanie profesjonalnej firmie, która zatroszczy się o każdy szczegół oszczędzając Tobie nerwy i czas.
To prawda, że przygotowanie profesjonalnego projektu ogrodu wymaga dodatkowego wkładu finansowego, ale nawet w zaplanowaniu prostej przestrzeni ma tę zaletę, że:
Korzystając z pomocy ekspertów, jesteś w stanie zaprojektować ogród, który np: nie będzie kosztowny w późniejszej eksploatacji i pielęgnacji. Wówczas ta początkowa inwestycja, okaże się sposobem na późniejsze oszczędności, właśnie poprzez skorzystanie z wiedzy tych, co mają doświadczenie. O firmie, która jest zdolna do takich i innych trików napisałem na końcu tego artykułu.
Z drugiej strony, gdy nie planujesz zbyt wyrafinowanych kompozycji, posiadasz jedynie mały skrawek terenu i do tego masz nieco wyczucia estetyki, to czasami wystarczy że sam/a weźmiesz sprawę w swoje ręce.
Wybór należy do Ciebie. Samodzielnie możesz przygotować projekt rozrysowując poszczególne elementy ogrodu na kartce lub używając do tego celu programu komputerowego. To drugie rozwiązanie może być fascynujące, ale to jak z grą na fortepianie czy skrzypcach: amator zagra przeciętnie, może i ładnie, a wirtuoz zachwyci wszystkich efektem końcowym. Podobnie i z projektami, lepiej skomponuje ogród fachowiec, zawsze można też spróbować swoich sił.
Jak zrobić plan ogrodu? – Elementy projektu ogrodu
Plan ogrodu składa się z dwóch części: Projekt koncepcyjny (koncepcja) i projekt wykonawczy.
Projekt koncepcyjny to graficzne przedstawienie planowanego wyglądu ogrodu. Może to być rysunek oraz (coraz częściej) fotorealistyczna wizualizacja 3D. Elementy projektu koncepcyjnego ogrodu to np:
- Roślinność – Czyli rośliny które mają znaleźć się w ogrodzie. Wizualizacja obejmuje ich fakturę, kolorystykę, wielkość. W wizualizacji ogrodu ukazane są kompozycje roślinne na rabatach, drzewa i krzewy – solitery stanowiące punkt skupiający uwagę obserwatora, trawnik – jeśli ma się znaleźć w ogrodzie itd.
- Ukształtowanie terenu i rabat – Czy teren ma być płaski albo specyficznie ukształtowany w zależności od wielkości ogrodu, jaki planujemy (skarpy, wgłębienia, wzniesienia). Kształt rabat może być też różnorodny (okrągłe, kwadratowe, nieregularne). Panuje tu duża dowolność.
- Nawierzchnie utwardzone – Czyli ścieżki, dróżki i miejsca rekreacyjne oraz użytkowe o twardej nawierzchni.
- Oświetlenie ogrodowe – Lampy, podświetlenia rabat, podświetlenie innych elementów ogrodu. Światło w ogrodzie również ma znaczenie, tym większe jeśli korzystamy z ogrodu też po zmroku!
- Konstrukcje drewniane i elementy małej architektury ogrodowej – To altany, ławki, ogrodzenia itp.
Projekt wykonawczy to rysunki (głównie techniczne), wyliczenia i opisy, które umożliwiają wykonanie założonego kosztorysu, oraz realizację ogrodu. Elementy projektu wykonawczego to np:
- Szczegółowy opis nawierzchni utwardzonych – Rodzaje tych nawierzchni, rozmiar i długość, ich ułożenie w ogrodzie, materiał z którego mają być wykonane.
- Dobór roślinności pod względem określenia ich gatunków i odmian – Projekt wykonawczy powinien określać gatunki i odmiany roślin potrzebne do realizacji projektu ogrodu. Taki spis roślin powinien zawierać dokładne ich nazwy, dobrze zawrzeć również i docelowe rozmiary.
- Dokładny opis wszystkich konstrukcji drewnianych – Tutaj również obejmuje to ich rozmiar oraz umiejscowienie.
- Wskazanie miejsc w których ma znaleźć się oświetlenie – Rozrysowanie instalacji elektrycznych, przewodów biegnących pod ziemią. Wszelkie obwody elektryczne, dobór opraw oświetleniowych itd.
- Określenie gdzie mają znaleźć się ewentualne instalacje wodne i nawadniające – Miejsca gdzie ma przechodzić taka instalacja, rodzaje rur i dysz nawadniających rabaty lub trawnik, miejsca do przyłączania szlauchu.
- Elementy małej architektury ogrodowej – Rozmiary, umiejscowienie itd.
- Dokładna lista zakupowa – Obejmuje wszystkie elementy, które należy kupić.
- Opis pielęgnacji roślin – To bardzo praktyczny dodatek, ułatwia on późniejszą pielęgnację ogrodu, wyznacza zabiegi potrzebne do utrzymania roślin w dobrej kondycji.
Mam nadzieję, że rozumiesz już mniej więcej z czego ogólnie składa się projekt ogrodu. Jeśli coś jest niejasne, to w tym artykule będę jeszcze dyskretnie wplatał lub rozwijał różne elementy, jakie powinno się uwzględnić w projekcie ogrodu. Dlatego zapraszam Cię do dalszej lektury.
Jak przygotować ziemię pod ogród? – Drugi etap zakładania ogrodu
Rozpocznę nietypowo, ponieważ przygotowanie terenu pod założenie ogrodu radzę Ci zacząć od wycięcia części nadziemnych chwastów, jeśli się tam znajdują. Postaraj się zebrać wszystkie ścięte kwiatostany chwastów, zwłaszcza te przekształcające się w nasiona. Gdy ich nie usuniesz możesz borykać się później z ich powrotem w świeżo założonym ogrodzie (ich nasiona się rozsieją).
Następnie dokładnie spulchnij glebę. Możesz do tego wykorzystać glebogryzarkę (kultywator), ale w przypadku niewielkiego terenu sprawdzi się zwykły szpadel lub nawet widły. Pamiętaj, aby po zakończonym spulchnieniu ziemi dokładnie oczyścić grunt z kamieni oraz całych chwastów, usuwając ich kłącza i korzenie. W przeciwnym przypadku chwasty łatwo odrosną, posiadają bowiem dużą zdolność regeneracji. Do oczyszczenia ziemi z chwastów, oraz do wyrównania gleby przyda Ci się również motyka i grabie.
Zakładanie ogrodu po budowie – Ważne prace ziemne przed budową domu
Podejdź do prac ziemnych w ogrodzie nieco inaczej w przypadku, gdy dopiero planujesz budowę domu. Jest sytuacja, kiedy musisz dodatkowo zadbać o glebę pod swój ogród: Gdy np. dopiero planujesz zakłądanie ogrodu na terenie, jaki jest początkowo przygotowywany pod budowę domu, to zachowaj w miarę możliwości jak największą ilość gruntu macierzystego, zwłaszcza wówczas, kiedy jest to gleba dobrej jakości.
W tym celu warto zebrać z terenu jak najwięcej żyznej wierzchniej warstwy ziemi, która poprzez zawartość dużej ilości materiału organicznego, jest bardzo wartościowym materiałem służącym do późniejszego przywrócenia pierwotnych warunków glebowych terenu pod ogród. Chodzi tu min. o humus (próchnica) znajdujący się na głębokości do 20cm wierzchniej warstwy ziemi i stanowiący cenne uzupełnienie gleby w późniejszym czasie.
Dlatego po uprzednim wycięciu części nadziemnych kwitnących i zawiązujących nasiona chwastów (tak jak wspomniałem wyżej), do spulchnienia gleby wykorzystaj glebogryzarkę spulchniając grunt na głębokość ok.20cm. Następnie zbierz i zmagazynuj tę żyzną ziemię na pryzmie oddalonej nieco od placu budowy. Tutaj warto będzie wynająć spychacz, by w szybki sposób utworzyć pryzmę, zgarniając żyzną ziemię w jedno miejsce.
Gdy zakończysz budowę domu, dokładnie oczyść teren z wszelkich zanieczyszczeń budowlanych oraz gruzu. Następnie do wykonania rabat zastosuj ziemię zgromadzoną wcześniej na pryzmie, oczyść ją z kamieni oraz kłączy i korzeni chwastów.
W tym początkowym okresie, ważne jest również ogrodzenie swojej nowej posesji. Możesz zamówić ogrodzenie dla swojej posesji i ogrodu, klikając w poniższy zielony przycisk partnerski. Korzystając z oferty, nie płacąc dodatkowo, wspierasz również mojego bloga drobną prowizją, którą udziela mi Reklamodawca. Dziękuję Ci za każde wsparcie.
Wykonaj ścieżki i nawierzchnie, miejsca na rabaty…
Teraz przyszła pora, by ukształtować teren wg. wcześniej przygotowanych planów. Postaraj się odwzorować to, co udało Ci się narysować w planie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by lekko urozmaicić swoje wcześniejsze idee w trakcie zakładania ogrodu i trochę poimprowizować z samym ukształtowaniem terenu. Przed wytyczaniem i robieniem ścieżek oraz innymi pracami, gdy jest jeszcze goła ziemia, zamontuj oświetlenie ogrodowe jeśli je planujesz, oraz inne instalacje np. nawadniające.
Teraz przygotuj miejsca na rabaty i wytycz ścieżki, które zostały zaznaczone we wcześniej narysowanym przez Ciebie planie.
Warto wiedzieć:
Dróżki i ścieżki powinny spójnie połączyć wszystkie strefy w założonym ogrodzie, aby można było komfortowo się po nim poruszać. W niedużych ogrodach zwykle lepiej prezentują się proste ścieżki, a w większych lepiej wyglądają kręte oraz wijące się. Nie powinny być zbyt wąskie, za optymalne minimum warto przyjąć te ok.50cm szerokości. Na końcach oraz po bokach ścieżek warto zastosować lekkie kilkunastocentymetrowe spadki, które pozwolą na odpływanie wody opadowej.
Jeszcze podczas przygotowywania projektu warto zatroszczyć się o miejsce na altanę, albo inne ustronne miejsce rekreacyjne, gdzie możesz postawić np. meble ogrodowe. Może chcesz też grill? – to zaplanuj i miejsce dla niego, najlepiej już wcześniej. Jeśli masz dzieci to ucieszą się zapewne i z małego placu zabaw lub niedużego boiska jeśli oczywiście jest na to przestrzeń. Nie zapomnij też o urozmaiceniu całości aranżacji ogrodu chociażby oczkiem wodnym, pergolą nad dróżką lub inną instalacją dla roślin pnących. To zawsze przyciąga wzrok! Możliwości urządzania ogrodu dodatkowymi elementami oprócz samych roślin, jest tak wiele, że nie będę o nich dłużej wspominał. 🙂
Wspomnę jednak jeszcze o ścieżkach itd., zatem: Do wykonania wszystkich nawierzchni ścieżek oraz miejsc, które mają być utwardzone warto użyć kostki brukowej lub innych materiałów np. betonowe płyty, cięty kamień, duże otoczaki – bruk z kamienia naturalnego (kocie łby). Rodzaje podłoża są tutaj dowolne, a każdy z materiałów posiada swoją specyfikę wizualną oraz użytkową. Tutaj również jest w czym wybierać.
Jakie rośliny posadzić w ogrodzie? – Przygotuj spis roślin, które zamierzasz posadzić
Gdy dopiero zaczynasz ogrodową przygodę, warto wybierać na początek rośliny łatwe w uprawie, odporne na choroby i mrozoodporne (w przypadku drzew, krzewów i bylin).
Jakie rośliny do ogrodu są mało wymagające?
Mało wymagające rośliny jednoroczne to np:
- Aksamitka – (najprościej kupić sadzonki, ale również łatwo wysiać je do gruntu samodzielnie)
- Aster chiński – (łatwo wysiać do gruntu samodzielnie, ale można kupić też sadzonki)
- Maciejka – (łatwo wysiać ją samodzielnie)
- Lwia paszcza – (najprościej kupić sadzonki, ale można też łatwo wysiać je samodzielnie)
- Petunia ogrodowa – (najprościej kupić sadzonki)
- Kosmos letni – (łatwo wysiać je do gruntu samodzielnie – często rozsiewają się same na następny rok)
- Nagietek lekarski – (łatwo wysiać je do gruntu samodzielnie – często rozsiewają się same na następny rok)
- Portulaka wielkokwiatowa – (łatwo wysiać ją samodzielnie, ale nie powinno się mocno przykrywać nasion ponieważ nie wzejdą – zawsze można tez kupić sadzonki)
- Szałwia błyszcząca – (najprościej kupić sadzonki)
- Ubiorek wiecznie zielony – (łatwo zasiać samodzielnie)
- Begonia stale kwitnąca – (najprościej kupić sadzonki)
- Nasturcje – (łatwo zasiać samodzielnie, pomimo iż jest to bylina, w Polsce uprawia się ją jako roślinę jednoroczną z uwagi na klimat)
- Czarnuszka siewna – (łatwo zasiać samodzielnie)
Mało wymagające rośliny wieloletnie w ogrodzie to:
- Juka karolińska – (lubi zasadową glebę i nie znosi przesadzania)
- Lilie – (ta imponująca roślina jest wbrew pozorom dość łatwa w uprawie – wybieraj najpopularniejsze odmiany)
- Liliowce – (inaczej smolinosy – ciekawa roślina cebulowa)
- Wiosenne rośliny cebulowe – (przebiśnieg, krokus, hiacynt, szafirek, cebulica, żonkil, narcyz, tulipan)
- Pierwiosnki ogrodowe (prymulki) – (dobrze zimują w polskich warunkach, lubią wilgoć)
- Aster krzaczasty (astry marcinki) – (piękna bylina kwitnąca aż do mrozów)
- Jeżówki – (warto kupić sadzonki, ponieważ rozmnażane z nasion, nie zakwitną w pierwszym roku uprawy)
- Żurawki – (mnogość odmian robi wrażenie, można stworzyć z nich piękne kompozycje)
- Funkie – (dekoracyjna roślina liściowa, która lubi cień – dobrze rośnie pod drzewami)
- Hortensja bukietowa – (nie znosi silnych wiatrów, warto sadzić ją w zacisznych miejscach)
- Jałowiec pospolity – (wiele form i odmian, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie)
- Berberys – (ten efektownie wybarwiony krzew idealnie sprawdzi się w kompozycjach)
- Irga pozioma – (ciekawie wyglądająca roślina okrywowa, pięknie prezentuje się przy ścieżkach i jako runo dla wyższych drzew i krzewów)
- Forsycja – (wiosną obficie kwitnie na żółto, nie sprawia problemów w uprawie)
- Świerk biały Conica – (przepiękna roślina idealna jako soliter i do kompozycji)
- Krzewuszka cudowna – (najlepiej rośnie w dobrze zdrenowanej glebie, żyznej i wilgotnej – nie lubi nadmiaru wilgoci)
- Barwinek mniejszy – (idealna roślina okrywowa, posiada zimozielone liście)
- Lilak – (znany krzew o potocznej nazwie Bez – kwitnie wiosną i posiada piękne sercowate liście)
Oczywiście to tylko przykłady, istnieją też inne mało wymagające rośliny ogrodowe, ja wymieniłem tylko te, które sam uprawiałem i z pamięci wiem, że nie sprawiały mi kłopotów.
Warto wiedzieć:
Zastanów się ile masz przestrzeni, dlatego uwzględnij wielkość i rozmiary docelowe, do których dorastają poszczególne okazy, oraz wygląd i barwę – również tę, na którą drzewa i krzewy wybarwiają się jesienią.
Niektóre krzewy lub drzewa np: dereń potrafią zdobić ogród nie tylko liśćmi latem, ale i swoimi pięknie wybarwionymi pędami w czasie zimy. Jeśli chcesz mieć z kolei zimozielony ogród, zainteresuj się jałowcami, tujami, oraz różnymi formami innych gatunków iglastych.
Zapamiętaj:
Przy planowaniu składu gatunkowego rabat, spróbuj dobrać gatunki roślin nie tylko względem wyglądu, ale przede wszystkim względem ich wymagań. Postaw na kompromis, ponieważ gdy wymagania roślin oraz specyfika ich rozwoju będą do siebie zbliżone, ułatwi Ci to opiekę nad nimi.
Podczas poszukiwań gatunków roślin do obsadzania rabat, zwróć uwagę na to, że wśród roślin istnieje czasami silna konkurencja gatunkowa, powodująca zagłuszanie jednych przez drugie.
Niektóre z nich walczą ze sobą w sposób chemiczny (fintoncydy), bywają i takie, które swoim bujnym rozwojem, nie tylko części nadziemnych, ale również korzeni lub kłączy, zabierają innym dostęp do składników pokarmowych będących w glebie i miejsce na rozwój. Nie wspominam już o wymaganiach co do PH gleby, jej struktury oraz potrzeb wodnych.
Przygotuj glebę pod rabaty według wymagań planowanych roślin
Ważnym aspektem, którego nie mogłem pominąć jest dostosowanie warunków glebowych, do wymagań poszczególnych roślin, które będziesz sadzić. Masz już ukształtowane rabaty, zaplanowane rośliny, teraz pora przygotować dla nich odpowiednie miejsce.
Na początku warto wykonać chociaż podstawową analizę PH gleby, niezależnie jakie rośliny zamierzasz posadzić. Ten punkt powinno się wziąć pod uwagę już podczas planowania gatunków roślin, które posadzimy. Łatwiej będzie dobrać rośliny, które mają analogiczne wymagania glebowe do posiadanego przez nas skrawka terenu. Nie będzie trzeba wówczas niczego zmieniać w składzie takiej gleby, oprócz np. dodatkowego nawożenia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by dostosować glebę pod wymagania roślin, o których marzysz, by znalazły się w Twoim ogrodzie.
W tym celu możesz postąpić dwojako:
W przypadku najbardziej prawidłowym (idealnym), warto postarać się o dokładną analizę odczynu gleby, by ustalić czy ziemia jest kwaśna czy zasadowa, jaki ma skład poszczególnych pierwiastków. Gdy już znasz odczyn gleby oraz jej skład, łatwo Ci będzie dostosować jej odczyn i specyfikę do wymagań roślin. Zakładając jednak, że jest to poradnik dla początkujących, nie będę pisał o metodach zakwaszania lub zobojętniania gleby w bardzo złożony sposób np. poprzez późniejsze dodawanie czystego torfu lub wapnowanie. Oraz kolejnych próbach sprawdzania odczynu… Ponieważ temat zdominowałby cały artykuł.
Prościej będzie znów po ogólnym poznaniu PH gleby, zakupić dodatkowe podłoże dostosowane do wymagań roślin, które zamierzasz posadzić.
Załóżmy, że planujesz rabatę z rododendronami, musisz więc przygotować roślinom podłoże o kwaśnym odczynie PH, to ważne wówczas, gdy dysponujesz glebą obojętną lub lekko zasadową. Zakup wówczas ziemię do różaneczników, a następnie wmieszaj ją w glebę na rabacie. Proporcje nie są tutaj ścisłe, ale na ok. 3m2 rabaty warto zakupić ok.30-40l ziemi. Gdy będziesz sadzić rośliny, doły pod rośliny warto również zaprawić ziemią do różaneczników. W późniejszym czasie, warto nawozić takie różaneczniki nawozem dedykowanym, który zakwasza glebę.
Gdy ma to być właśnie wspomniana rabata z rododendronami, bardzo dobrą praktyką tuż po posadzeniu roślin, jest też ściółkowanie rabaty korą. Ściółkowanie korą poprawia warunki wodne, sprawiając, że gleba tak szybko nie wysycha, oraz sama kora rozkładając się, dodatkowo będzie zmieniać odczyn gleby na lekko kwaśny oraz dostarczać glebie próchnicy użyźniając ją z czasem.
Jak przygotować rabatę, gdy ziemia jest gliniasta?
Czasami, może spotkać Cię taka sytuacja, że gleba jest zlewna, gliniasta oraz tym samym mało przepuszczalna. Warto usunąć na rabacie jak najwięcej takiej ziemi (do ok. 40-50cm głębokości – przy sadzeniu drzewek można więcej). Powstanie wówczas niecka, której dno również warto spulchnić oraz dosypać trochę piasku rzecznego, tak by dodatkowo rozluźnić strukturę „dna”. Robimy to dla bezpieczeństwa, jako swoisty drenaż – zależy to także od zawartości gliny w takiej glebie. Następnie należy nawieść odpowiedniej mniej zlewnej ziemi, byle była normalna – dość przepuszczalna i postąpić z nią jak wyżej. Czyli dodając do niej później ziemi z worka dedykowanej do danych gatunków roślin. Można także wsypać od razu ziemię dedykowaną, jeśli dysponujesz odpowiednią ilością środków na zakup takowej w tak dużej ilości.
Warto zauważyć, że niektóre szkółki mogą dysponować ziemią dedykowaną na sprzedaż – jest wówczas tańsza, niż ta w sklepach ogrodniczych. Wspominam o tym jako o ciekawostce, ponieważ jest to na razie dość rzadką praktyką…
Jak widzisz, o zakładaniu rabat i dostosowywaniu gleby etc. można pisać bez końca. To bardzo różnorodna tematyka, ponieważ każda grupa roślin ma inne wymagania. Spotykają każdego też różne sytuacje, jak np. gliniaste podłoże nienadające się do uprawy większości roślin. Ogólne zasady jednak, zawsze pozostają takie same. Mam nadzieję, że po lekturze niniejszej części tego ogólnego poradnika nie masz niedosytu, ale idziemy dalej.
Zakup rośliny i wykonaj nasadzenia zgodnie z planem
Gdy już znasz warunki glebowe, masz przygotowane rabaty i udało Ci się dobrać gatunki roślin pora wybrać się do sklepu (lub może do znajomych, którzy mogą nas czymś obdarować?). 🙂 Tak czy tak, to chyba najbardziej ekscytujący moment w życiu każdego miłośnika roślin i ogrodów. Przy zakupie roślin do zakładanego ogrodu, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- Po pierwsze warto dokładnie obejrzeć rośliny przed zakupem, dlatego zwróć uwagę na ich kondycję, czy na liściach i łodygach nie ma plam grzybowych, bakteryjnych lub poparzeniowych (ciemne suche lub mokre plamy, pleśń), uszkodzeń mechanicznych (szarpnięcia, złamania itp.) lub owadów (mszyce, wciornastki, wełnowce, przędziorki…).
- Gdy kupujesz rośliny w doniczkach i donicach, obejrzyj stan ziemi w donicy czy nie jest mocno przemoczona, nie posiada nalotów pleśni lub owadów w jej wierzchniej części. Przy mniejszych doniczkach sprawdź czy przez dno doniczki wychodzą korzenie, czy nie są czarne (najczęściej zgnilizna), ile ich jest – jeśli roślina posiada obfity system korzeniowy, aż wychodzący z dna doniczki, to znaczy że jest dobrą kandydatką do zakupu. 🙂 Roślina powinna stabilnie trzymać się w doniczce, jeśli się chwieje lub przewraca może to oznaczać zanik korzeni np. na skutek ich zgnilizny.
- Zwróć uwagę na pokrój roślin czy nie są wyciągnięte. Wybieraj dobrze rozwinięte oraz obfite w pędy i liście okazy.
- Warto pomówić też o cenach. Jeśli tańsze są rośliny oferowane luzem, czyli bez doniczek – to warto kupić zawsze takie. Jeśli jedyną różnicą pomiędzy tymi w doniczce jest fakt jej braku, a kondycja roślin taka sama – poco przepłacać?
Wykonaj nasadzenia roślin – kilka praktycznych wskazówek
Nasadzenia w zakładanym ogrodzie warto wykonywać etapami, zaczynając od dużych okazów (drzewa, krzewy) skończywszy na średnich oraz małych (byliny i rośliny jednoroczne). Planując nasadzenia roślin etapami, możesz w razie możliwości lekko zmodyfikować dobór gatunków w zależności od ich dostępności w sprzedaży. Nie wszystko przecież można kupić za jednym razem, czasami interesujących sadzonek trzeba będzie poszukać w kilku szkółkach lub zamówić je przez internet.
Zakładanie trawnika od podstaw – Na koniec zakładania ogrodu przyszła pora na trawnik
Zwieńczeniem większości ogrodów zawsze będzie zadbany trawnik, dowiedz się zatem jak go założyć. Powiem Ci że jeśli nie lubisz czekać na efekty, zawsze ciekawym pomysłem będzie zakup trawnika z rolki. To już gotowa trawa do posadzenia, należy tylko przygotować podłoże pod tego typu trawnik.
A jak to zrobić? To bardzo proste!
Najpierw spulchniamy glebę na głębokość około 20cm. Jeśli zostało nam żyznej ziemi, to i dla trawnika będzie ona na wagę złota, pamiętaj tylko, żeby posiadała lekko kwaśne PH (tj. 5,5 – 6,5 PH).
Rozprowadź ziemię dokładnie po całym terenie, wmieszaj ją np. przy pomocy glebogryzarki. Następnie dokładnie wyrównaj teren grabiami tak, żeby rósł na tym samym poziomie co ścieżki, na końcu zwałuj ziemię ugniatając ją nieco – tylko nie za mocno. Podlej glebę nawilżając ją obficie, używaj do tego szlauchu z dyszą nastawioną na drobne krople – tak by nie dewastować wyrównanej powierzchni.
Teraz możesz przystąpić do rozkładania płatów darni (trawy). Trawnik z rolki układaj tak, by szczeliny się mijały. Po skończonym rozkładaniu darni, dokładnie uklep darń – używając wału, tak, aby jak najściślej przylegała do podłoża, a następnie podlej całość. Utrzymuj stałą wilgotność podłoża, zwłaszcza podczas pierwszych tygodni po posadzeniu (taki trawnik przyjmuje się około 6 tygodni). Zakładać trawnik z rolki można przez cały sezon do listopada. A jeśli pilnować będziesz stałej wilgotności podłoża, to możesz założyć go również latem.
Gdy chcesz założyć trawnik z siewu, na efekty musisz trochę poczekać. Zwykle będzie to kilka miesięcy zanim całość będzie cieszyć oczy. Przygotowanie gleby pod trawnik wykonaj analogicznie jak napisałem przed chwilą.
Następny etap to samo zasiewanie trawy. Wybierz na tę czynność najlepiej dzień bez silnego wiatru, warto sprawdzić też prognozy dotyczące opadów deszczu na kilka dni naprzód. Dobrze, aby po zasiewach trawy nie spadła ulewa… Po takiej ulewie, często nasiona nie będą ułożone równomiernie, przez co trawę trzeba będzie później dosiewać uzupełniając dziury. Siać możesz ręcznie poprzez równomierne rozrzucanie nasion trawy, albo wykorzystać do tego siewnik.
Później całość trzeba zwałować, by ubić ziemię wciskając nasiona w podłoże. Można również uprzednio równomiernie przysypać nasiona cienką warstwą ziemi (ok. 1cm), i dopiero zwałować. Na koniec ostrożnie podlej szlauchem z dyszą ustawioną na drobne krople. Utrzymuj wilgotność równomierną wilgotność gleby przez 6-8 tygodni. Najlepiej zakładać trawnik z nasion wiosną lub jesienią, jest wówczas bardziej wilgotno i trudniej o nadmierne przesychanie gleby.
Warto dodać, jak wcześniej już wspominałem, że wszelkie instalacje wymagające zakopywania kabli bądź węży w ziemi, warto wykonać przed założeniem trawnika oraz rabat.
Jak zrobić rabatę na trawniku? – Kilka szybkich porad
Opowiem Ci teraz jak zrobić rabatę na trawniku i będzie to taka zwięzła synteza tego, co do tej pory napisałem. Zdecydowałem się napisać ten akapit, ponieważ może nie potrzebujesz zaraz tworzenia całego ogrodu, a potrzebujesz właśnie tylko takiej rabaty. Zatem do dzieła!
By zrobić rabatę na trawniku:
- Wybierz miejsce na rabatę – Na początku wybierz miejsce gdzie stworzysz swoją rabatę. Może będzie to rabata obok domu np. pod oknem, przy ogrodzeniu lub po prostu rabata na trawniku. Czy będzie to miejsce cieniste czy nasłonecznione. Wybór miejsca zależy od Ciebie i od wymagań kwiatów.
- Zastanów się, jakie rośliny chcesz posadzić – Pomyśl, jakie gatunki roślin chcesz posadzić. Czy będzie to rabata z roślin zielonych, czy rabata kwiatowa. Weź pod uwagę warunki, takie jak np. ilość światła, rodzaj gleby, jakie możesz im zapewnić. Ważna jest również docelowa wielkość roślin, termin kwitnienia. Czy będą to rośliny jednoroczne, czy wieloletnie. Warto wybrać rośliny, które przyciągają uwagę przez cały sezon. Ciekawym rozwiązaniem będzie połączenie roślin zimozielonych będącymi ozdobą w zimie, z roślinami np. zdobiącymi rabatę w sezonie wiosenno-letnim.
- Przygotuj plan rabaty – Warto rozrysować sobie plan rabaty np. na kartce papieru. Narysuj kształt rabaty, zaznacz miejsca, gdzie posadzisz poszczególne gatunki roślin na rabacie. Kieruj się przy tym zasadą, że wyższe rośliny warto posadzić z tyłu, a niższe ku przodowi. Gdy będzie to rabata okrągła oglądana ze wszystkich stron, to najwyższe rośliny sadzimy pośrodku, a stopniowo coraz niższe kierując się ku krawędzi. Jeśli nie masz pomysłu na rabatę, planujesz nowoczesną kompozycję albo po prostu chcesz uzyskać wysokie walory dekoracyjne takiej rabaty na trawniku, możesz zastanowić się i skorzystać z usług firmy, która zaprojektuje Ci rabatę.
- Dostosuj glebę pod wymagania roślin – Zacznij od dokładnego spulchnienia gleby szpadlem na głębokość ok 30cm. Następnie usuń, ewentualne kamienie, chwasty lub resztki trawy – gdy będzie to rabata na trawniku. Wyrównaj spulchnioną glebę grabiami, tak by jej struktura była pulchna bez nierozkruszonych grudek. W zależności od jakości gleby (np. ziemia piaszczysta nieurodzajna), możesz zakupić worek żyznej ziemi uniwersalnej i domieszać ją do gleby na rabacie. Proporcje to ok. 20-40l gleby na 3m2 rabaty. Jeśli rośliny mają mieć specyficzne wymagania, warto zastąpić przynajmniej połowę gleby na rabacie, ziemią dedykowaną dostosowaną pod specyficzne potrzeby roślin. Jeśli gleba na której chcesz założyć rabatę jest gliniasta i mało przepuszczalna, warto usunąć jak najwięcej gliniastej gleby zastępując ją bardziej przepuszczalną, np. ziemią z worka lub innym rodzajem przepuszczanej gleby, w zależności od wielkości rabaty.
- Kup rośliny i kwiaty – Teraz przyszła pora zakupić sadzonki lub nasiona kwiatów. Jeśli kupujesz sadzonki, wybieraj rośliny o dużej ilości liści i łodyg. Zwróć uwagę, czy nie mają plam lub insektów na liściach.
- Posadź rośliny lub posiej kwiaty – Posadź rośliny zgodnie z planem, pamiętaj o zachowaniu odstępów (ok 15-30cm) w zależności od wielkości sadzonek i osiąganych późniejszych rozmiarów roślin. Sadzonki sadź na głębokość taką na której rosły, ewentualnie 1cm głębiej. Gdy siejesz nasiona kwiatów, przykrywaj zasiane nasiona do 1cm warstwą ziemi, gdy nasiona będą zbyt głęboko opóźnisz ich wschody, lub nasiona w ogóle nie wzejdą.
- Zadbaj o kondycję rabaty i roślin – Regularnie podlewaj rośliny na rabacie, gdy tylko ziemia przeschnie. Wiosną i jesienią nawoź rabatę nawozami dedykowanymi do uprawianych roślin, w dawkowaniu stosuj się do zaleceń producenta. Pamiętaj o usuwaniu chwastów i przekwitłych kwiatostanów.
Przedstawiłem Ci najważniejsze etapy zakładania ogrodu oraz wersję light – czyli kilka porad, jak zrobić rabatę na trawniku. Są to jednak podstawy, ponieważ wgłębiając się w temat – można byłoby napisać i całą książkę. 🙂 Te kilka informacji powinno Ci jednak wystarczyć na początek i dać fundament pod dalsze eksploracje.
Ale to jeszcze nie koniec. Pozwól teraz, że opowiem historię o oszczędzaniu, ogrodzie i jego projektowaniu…
Dlaczego czasem nie warto projektować ogrodu samodzielnie? – Przestroga dla zbyt oszczędnych
Kiedyś, gdy mieszkałem jeszcze w starym domu, to miałem sąsiadów którzy borykali się z ideą zaaranżowania ogrodu wokół domu. Wyobraź sobie, że wzbraniali się oni wszystkimi swoimi kończynami przed zleceniem projektu profesjonalnej firmie z błahego powodu – z oszczędności! Mimo że oszczędność jest cechą pozytywną, to u tych Państwa urastało to do rangi sknerstwa i postępowali tak ze wszystkim. Nie byli to ludzie ubodzy, byli raczej zamożni, on nauczyciel, a ona urzędniczka o dość wysokiej randze.
Biorąc z nich przykład, sam nauczyłem się oszczędzania, ale bardziej elastycznego – czyli kreatywnego, biorącego bardziej pod uwagę odpowiedzialne kupowanie niż jego brak. Stąd idea tego bloga! No dobra, ale do rzeczy…
Jako, że miałem z tym Państwem ciepłe sąsiedzkie relacje, tak się złożyło, że pomagałem im w początkowych pracach, obserwowałem też postępy prac w ich ogrodzie później, gdzie zapraszali mnie często i jakoby mimochodem byłem świadkiem ich porażki.
Chcieli urządzić sobie ogród za domem. Był to dom jednopiętrowy z pięknym, acz niedużym tarasem, a z tyłu ok 100m2 trawnika z krzewami gdzieniegdzie oraz kilka grządek z warzywami na uboczu.
Nie dość, że postawili sobie poprzeczkę zbyt wysoko bo chcieli urządzić tam ogród w stylu japońskim, to jeszcze spieszyli się z tym bardzo – był bowiem początek lipca i chcieli zdążyć do września. Robiąc wszystko sami! Jak myślisz? Czy zdołali do września? Heh nic z tych rzeczy! Przeciągnęło się jeszcze do końca października. 🙂
Podziwiam wysiłki sąsiada, który na początku z widłami i szpadlem przygotowywał teren oraz jego żonę pilnie mu w tym towarzyszącą popołudniami z grabiami i motyką w dłoniach. W pracach ziemnych czasami im pomagałem, jako odwzajemnienie za pilnowanie mojego domu w czasie nieobecności rok wstecz, kiedy byłem na wakacjach.
Gdy sąsiedzi ogród ukończyli, nie wyglądało to zbyt ciekawie. Szkoda że nie posiadam fotografii… a może to i dobrze. Ponieważ efekt finalny raczej nie przypominał ogrodu japońskiego, tylko kiepską jego karykaturę. Pomimo początkowej fascynacji, sąsiedzi też byli zawiedzeni efektem, zwłaszcza tym, który powitał ich na wiosnę.
Popełnili kilka błędów jak między innymi nieodpowiednio przygotowane podłoże …oraz kompozycja wizualna całości (zestawienia skał i roślin) pozostawiała wiele do życzenia. Jedno co ich cieszyło, to fakt, że ogród był za domem oraz oczko wodne, które wyszło nawet znośnie. Brakowało tylko karpi Koi. 🙂
Marniejące rośliny w późniejszym czasie oraz kiepska aranżacja wcale nie były atrakcją, a raczej smutnym widokiem. Chcieli oszczędzić, ale stracili na swojej nadmiernej oszczędności, nie tylko pieniądze i czas, ale przede wszystkim dużo nerwów. Później oczywiście zrehabilitowali swoje podejście do oszczędzania i naprawili ten bałagan z pomocą firmy projektowej, która nie tylko wykonała im porządny projekt, ale i go zrealizowała. Morał z tego taki, że w wielu przypadkach lepiej będzie poprosić o pomoc profesjonalną firmę niż stracić 2 razy. Tym bardziej wówczas, jeśli chcesz założyć ogród w jakimś konkretnym stylu lub całe to zadanie Cię przerasta.
Jak w aranżacji ogrodu może Ci pomóc profesjonalna firma?
Profesjonalna firma zatroszczy się o każdy szczegół projektu, a często i realizacji Twojego ogrodu. Jeśli nie masz czasu oraz siły, albo czujesz, że to zadanie Cię właśnie przerasta. Nie masz na niego pomysłu, a chcesz mieć ogród, ba – piękny ogród? Warto zlecić to zadanie ekspertom.
Chciałbym polecić Ci firmę W Projekty, którą tworzą specjaliści od początków, …tych dobrych i fascynujących początków. Pochodzą z Wrocławia, ale działają w całej Polsce, a nawet i Europie. Mają 10-cio letnie doświadczenie w projektowaniu i realizacji ogrodów oraz wielu followersów w mediach społecznościowych. 🙂
Wielokrotnie nagradzani za swoje realizacje, są chętnie wybierani do nawet złożonych projektów. Wyróżnia ich fascynacja tym co piękne oraz indywidualne podejście do Klienta, które to są dla nich motorem działania.
Zaprojektują Ci ogród bez względu na lokalizację i jego rodzaj: projekt ogrodu wzdłuż ogrodzenia, projekt ogrodu japońskiego, czy projekt ogrodu angielskiego, nowoczesny ogród? – wszystko! Wykonają projekt koncepcyjny ogrodu oraz jego fotorealistyczną wizualizację. Dysponują wiedzą, doświadczeniem, ale również odpowiednim zapleczem technicznym do tworzenia nowoczesnych prezentacji 3D.
Piękna laurka i recenzja zarazem, ale nie mogę inaczej się o nich wyrazić, ponieważ nie mam powodu do jakiejś krytyki. Pomówmy więc o cenie, bo to zapewne nasuwa się na myśl każdemu, kto czyta takie komplementy.
Aranżacja ogrodow – Jaki jest jej koszt zapytasz?
Właśnie, gdzie w tym całym szumie konkret? Okazuje się, że aranżacja ogrodow nie musi kosztować taczki pieniędzy, ponieważ firma zachęca do kontaktu, by dopasować cenę do możliwości Klienta i danego projektu indywidualnie. Kreatywne i otwarte podejście. Prawda? Myślę, że to jest najlepszy konkret i powód by nawiązać z nimi współpracę!
Nie dziw się mojemu entuzjazmowi, ponieważ firma okazała się mieć bardzo przyjazne podejście do każdego kto pyta, a jak wiadomo: kto pyta, nie błądzi! Dlatego możesz ich zapytać o swój projekt klikając w poniższy przycisk partnerski, gdzie poznasz ich ofertę i realizacje.
Zdecydowanie polecam!