Jak oszczędzać wodę pod prysznicem? – niektóre metody Cię zaskoczą!


Czy wiesz, że w większości przypadków za wysokie zużycie wody, winny jest sposób w jaki się myjesz? Poznaj metody, które czasami mogą Cię zaskoczyć, a o których nie przeczytasz na znanych portalach.

O niektórych sposobach się nie mówi, ale wydatnie wpłyną one na zmniejszenie Twoich rachunków za wodę. Nie uwierzysz, ale kiedyś też byłem strasznym wodolejcem. Pomogę Ci rozprawić się z tym nawykiem, prosto i skutecznie. Zatem do dzieła!

Skróć czas przebywania pod prysznicem

Jeśli lubisz długo przebywać pod prysznicem, to warto już na początku zrezygnować z takiego nawyku. Kiedyś przebywałem pod prysznicem około 10 minut. Co oznaczało, że za każdym razem zużywałem około ponad 100l wody, jeśli przyjąć, że z każdą minutą wypływało z prysznica mniej więcej 10-15l wody. Tyle wody standardowo wypływa przez przeciętną słuchawkę prysznicową w ciągu jednej minuty.

A tak lubiane przez wielu ludzi deszczownice, zużyć mogą jeszcze więcej wody – bo nawet ok 30 l w ciągu minuty. To oczywiście wartości szacunkowe, ponieważ ilość wylanej na minutę wody, zależy od ciśnienia strumienia – prędkości jej wypływania. Generalnie jednak przyjmijmy, że przez rok na codzienny 10 minutowy prysznic zużywałem ok. 36 500l wody.

Idąc tym tropem np. 5 minut standardowego prysznica zużyje tylko ok. 50l wody. Jest zatem oszczędność o połowę. Skrócenie czasu pozwoli Ci zatem zaoszczędzić aż ok 18 250l wody rocznie. Specjalnie nie przytaczam tu przeliczenia na kwoty pieniężne, z uwagi na zmienność samych stawek za wodę, które wciąż rosną…

Efektywność oszczędzania wody pod prysznicem będzie tym większa, jeśli tej wody, która z nas spływa nie będziemy wylewać bezpośrednio do ścieków. Taką wodę spod prysznica można przecież wykorzystywać jeszcze do innych czynności, ale o tym wspomnę nieco w oddzielnym akapicie. Na blogu pojawi się również obszerny artykuł o tzw. recyklingu wody szarej w domu – czyli wykorzystaniu wody po innych czynnościach.

By skrócić czas przebywania pod prysznicem, nie musisz od razu z ok. 10 minut, schodzić do tych wspomnianych pięciu. Zastosuj metodę małych kroków. Zaczynałem od stopniowego skracania czasu, najpierw było to około 9 min, później 7 i aż doszedłem do tych 5 minut. Pamiętaj, by być dla siebie wyrozumiałym, wszak ‘nie od razu Kraków zbudowano’, tak samo nawyki kształtować powinno się stopniowo.

Dobrym wsparciem zawsze będzie minutnik, timer…ogólnie coś, co zaalarmuje Cię, że masz już zakończyć prysznic. A przykład innego kreatywnego minutnika, który ponadto będzie magazynował wodę, podam Ci w dalszym akapicie tego artykułu… 🙂

Gdy mydlisz ciało, nie lej wody

By oszczędzać wodę pod prysznicem, zadbaj o to, by woda nie leciała cały czas podczas mydlenia ciała. Nie musisz w czasie całej kąpieli korzystać z bardzo intensywnego strumienia. W czasie namydlania ciała wypływ wody może być zdecydowanie ograniczony lub można ją zakręcić.

Zauważ, że woda potrzebna jest jedynie do początkowego zmoczenia się i końcowego spłukania.

Ponadto do oszczędnego mycia się, warto używać miękkiej i chłonnej gąbki, ponieważ dobrze gromadząca wilgoć gąbka ułatwi Ci namydlenie ciała bez ciągłego odkręcania wody. Oczywiście, czasami możesz chwilowo odkręcić nieco wody, ale raczej staraj się unikać tego.

Najpierw zmocz się dokładnie wodą, następnie zakręć kurek – namydl ciało wykorzystując do tego miękką i chłonną gąbkę, która ułatwi Ci mycie. Użyj również szamponu do włosów. Gdy namydlisz się dokładnie, dopiero odkręć wodę i spłucz obficie ciało i włosy. Tyle wystarczy by umyć się oszczędnie i efektywnie! 🙂

Użyj odpowiedniego prysznica

Jeśli masz taką możliwość, używaj prysznica, który możesz zdjąć i skierować bezpośrednio na partię ciała, którą chcesz spłukać. Spłukiwanie się będzie wówczas bardziej efektywne i będzie wymagać finalnie mniej wody niż z użyciem prysznica przymocowanego u góry na stałe.

Oszczędzać wodę może pomóc też prysznic z dobrym perlatorem, efektywnie rozbijającym strumień na bardzo drobne krople, przez co woda będzie lecieć na Ciebie bardziej równomiernie. Strumień wody jest wówczas bardziej intensywny, szeroki, napowietrzony. Dlatego nawet przy mniejszym wypływie wody kąpiel pod prysznicem będzie wciąż dla Ciebie komfortowa.

A gdy planujesz kupić nowy prysznic, wybierz taki w klasie niskiego przepływu tj. Z – do 9 l/min albo A – do 15 l/min.

Zmniejsz ciśnienie wody w instalacji hydraulicznej

Jeśli chcesz ograniczyć zużycie wody podczas prysznica, wystarczy zmniejszyć ciśnienie wody w instalacji hydraulicznej, co automatycznie redukuje jej wypływ. Jest to zadanie łatwe do wykonania dla osób, które czują się pewnie w takich pracach.

Jeśli samodzielnie nie chcesz ingerować w swoją instalację, konieczne może okazać się wezwanie hydraulika lub zastosuj inne sposoby, jakie przedstawiam w tym artykule.

Generalnie niewielkie obniżenie ciśnienia wody nie wpływa znacząco na komfort prysznica, a w skali roku, szczególnie wówczas gdy posiadasz dużą rodzinę, może przynieść wymierne oszczędności.

Unikaj odkręcania dużego strumienia wody

Gdy chcesz oszczędzać wodę podczas mycia, to nie odkręcaj dużego strumienia wody. Wystarczy umiarkowanie odkręcić kurek, by woda leciała swobodnie nie rozbryzgując się przy tym na boki. Ma to zastosowanie do każdej czynności, nie tylko do mycia się. To wyczucie jest kluczowe, by kontrolować ilość wody, jaką zużywamy.

Zbieraj wodę do brodzika lub dużej miski podczas prysznica, by ponownie ją wykorzystać

By oszczędzanie wody pod prysznicem było bardziej efektywne, zbierz wodę, która pozostała w brodziku i ponownie ją wykorzystaj np. do spłukania ubikacji lub wpierw do zmycia podłogi w łazience, a dopiero później spłukania.

Rozumiem, że czerpanie wody bezpośrednio z brodzika może być kłopotliwe, dlatego rekomenduję ciekawszy sposób: Po prostu przed rozpoczęciem prysznica, stań w brodziku/wannie w obszernej misce (np. takiej ok 40l). Podczas prysznica woda będzie zbierała się w misce, przez co łatwiej będzie ją ponownie użyć.

Dodatkowo, miska może pełnić funkcję sygnalizacyjną ile zużyliśmy wody i kiedy prysznic należy zakończyć. W późniejszym czasie, nauczy to Ciebie efektywnego dysponowania wodą podczas prysznica, by zmieścić się w określonej przez miskę ilości przez co zaoszczędzisz mnóstwo wody. Niezłe, nie? A jakie proste!

Zamontuj reduktor przepływu wody

Kolejna propozycja dla osób obytych nieco z pracami hydraulicznymi, ale zdecydowanie warto zainteresować się reduktorami przepływu wody! Możesz go zamontować między wężem a słuchawką prysznicową lub pomiędzy baterią a wężem natryskowym. Istnieją też reduktory do montażu nad głowicą deszczownicy którą montuje się podtynkowo.

Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania, zużycie wody można ograniczyć nawet o 50-70%. Niektóre reduktory posiadają kolorowe wkładki, które pozwalają na dostosowanie przepływu wody do oczekiwań, ograniczając go do 4, 6 lub 9 litrów na minutę. Podczas instalacji trzeba zdecydować, którą wkładkę zastosować, a w razie potrzeby można ją później wymienić. Zatem do wyboru, do koloru. 🙂

Można kupić też modele, które działają podobnie jak termostaty w grzejnikach – przekręcając reduktor, można płynnie i precyzyjnie regulować ilość wypływającej wody, od pełnego przepływu do jego całkowitego zatrzymania, nawet w trakcie prysznica. Reduktory te pasują do większości pryszniców dzięki standardowym gwintom, a ich instalacja jest prosta, więc jeśli masz doświadczenie w drobnych naprawach, nie będziesz potrzebować pomocy hydraulika.

Zrezygnuj z natrysków wodnych do masażu w swojej kabinie prysznicowej

Ze względów ekonomicznych zrezygnuj z natrysków wodnych do masażu i innych takich rzeczy. Rozumiem to bardzo przyjemne, ale to prosta droga do marnowania wody.

Sam to uwielbiałem, ale polecam Ci zastąpić masaże wodne w kabinie prysznicowej, masażem z wykorzystaniem masażerów lub szczotek do ciała, uwierz mi, to równie przyjemne i korzystne dla zdrowia, a nie marnuje wody.

Zamontuj baterie termostatyczne

Do oszczędzania wody pod prysznicem świetnie nadają się także baterie termostatyczne. Zwykle jeśli korzystasz z tradycyjnych baterii to na początku prysznica, zanim wyregulujesz temperaturę wody, musisz upuścić nieco wody zanim uzyskasz pożądaną jej temperaturę manipulując kurkami ciepłej i zimnej wody.

Zanim uda Ci się ustawić pożądaną temperaturę, wylewasz do kanalizacji sporą jej ilość. Bo zgadnę, że nie zbierasz jej do jakiegoś naczynia w celu wykorzystania do innych czynności? 🙂

Z kolei baterie termostatyczne precyzyjnie kontrolują ustawioną temperaturę, z dokładnością do jednego stopnia i zapewniają stały jej poziom. Po odkręceniu kurka natychmiast płynie woda o ustawionej przez Ciebie temperaturze.

Aby dodatkowo zmniejszyć koszty, można lekko obniżyć temperaturę wody (nawet o 1 stopień), co również w perspektywie roku przyniesie zauważalne oszczędności.

Weź prysznic w dwie osoby

Wiem, że to dość kontrowersyjny sposób na oszczędzanie wody pod prysznicem. Sprawdzi się jednak idealnie dla par, które i tak znają siebie doskonale. Pamiętasz zapewne ‘dwie pieczenie na jednym ogniu’ gdy pisałem o oszczędzaniu prądu i gazu w kuchni? Tu jest podobnie, ale dotyczy wody. 🙂 To oczywiście punkt do osobistego rozważenia i ustalenia w związku. Takim sposobem oszczędzicie nie tylko wodę, ale i czas.

Jak widzisz istnieje wiele trików, aby zacząć oszczędzać wodę pod prysznicem. Niektóre sposoby zapewne były Ci znane, ale mam nadzieję, że trafiły się i takie, które Cię zaskoczyły.

To były sposoby, jakie pozwoliły mi na znaczne oszczędności w ogóle. Nie żałuję początkowej walki ze sobą lub inwestycji które zwróciły się w krótkim czasie.

Szybko przekonałem się poza tym, że dbając o codzienną higienę naprawdę nie potrzeba wiele wody, należy tylko podejść do tego sposobem. Ja pozostałem czysty, a rachunki za wodę malały. Życzę Ci zatem powodzenia w oszczędzaniu wody pod prysznicem. 🙂